גיבוי ענן

גיבוי ענן – כל מה שחשוב לדעת על גיבוי לעסק

גיבוי ענן הינו גלגל ההצלה האחרון במקרה של פגיעה במידע העסקי. עם כל הכבוד למערכות האבטחה שהתקנתם, אלו לא יכולים לספק הגנה של 100%. מספיקה פרצת אבטחה אחת קטנה שיכולה לחסל את העסק שלכם וללא דרך חזרה.

המידע הינו הנכס העיקרי של רוב העסקים. עסק שמאבד את המידע שלו במרבית המקרים לא יוכל להשתקם. ספרי הנה”ח, דוחות כספיים, מסמכי שיווק, רשימות לקוחות, חוזי עבודה. כולם שמורים על המחשב וכולם חייבים גיבוי.

לי זה לא יקרה! – הצחקת אותי

 • “המידע שלי לא מעניין אף אחד”, “יש לי את הכול במייל”, “איש המחשבים שלי אחראי על הכול”, “אני מוגן עם… “
 • המידע שלך מאוד מעניין, אם לא התוכן לפחות הערך שלו עבורך וכמה תהיה מוכן לשלם בכדי להחזיר אותו כשיילקח ממך.
 • רבים שומרים את המידע שלהם במייל ומרוצים מכך. המייל אינו מהווה קו גיבוי, אם כי בהחלט יכול אולי לספק מענה מאוד מוגבל לשחזור חלקי. חשוב להבין שגם המייל יכול להיפגע, וחייב גיבוי. זכרו יש לכם מסמכים נוספים שאינם נמצאים במייל, לרבות דוחות כספיים, מערכות השכר, הסכמי העסקה ועוד.
 • סמוך על סמוך. איש המחשבים שלי אחראי על הכול.., באמת? אם יאבד המידע מה הנזק שיגרם לו, הוא יאבד לקוח ואתם תאבדו את העסק. בנוסף, יש סיכון סביר שתגרמו לפגיעת משנה ללקוחות שלכם.
 • אני מוגן עם.. XYZ – אף מערכת אבטחה לא מבטיחה 100% הגנה, סיכוני הסייבר גדלים מידי יום ואין כמעט עסק שלא נפגע. מערכות הגנה הן חובה כדי לצמצם את הסיכונים, גיבוי הוא הכלי היחיד שמאפשר שיקום.

מה זה גיבוי ענן?

פעם היה גיבוי לקלטות, או דיסקים אך אלו טכנולוגיות מיושנות ולא אמינות וחושפות את העסק לסכנות רבות. גיבוי ענן מבצע פעולה פשוטה מאוד, הגיבוי שומר העתקים של המידע במספר גרסאות באתר חיצוני. מדובר על שירות שנשמע אולי פשוט אך גיבוי מקצועי כולל עשרות מרכיבים שהם קריטיים להבטחת יכולת השיקום. מי שמאמין שגיבוי חינמי או פתרונות זולים להגנה על המידע שלו, כנראה שאינו מבין את ערכו של המידע והמשמעות של אובדנו.

וירוס כופר – כלי השיווק לשירותי גיבוי ענן.

וירוס כופר נפוץ כבר מספר שנים, אך הוא תפס תאוצה גדולה החל משנת 2015, והוא פוגע באלפי עסקים מידי יום. הווירוס מצליח לעבור את כל מנגנוני ההגנה והוא כבר פגע בארגונים מאובטחים כמו בנקים, בתי-חולים, גופים ביטחוניים, וכן עסקים גדולים וקטנים. אין אף מערכת אבטחה שיכולה לעצור את הווירוס לחלוטין.

וירוס כופר נכנס לרשת המחשבים דרך מייל, קישור באתר, דרך פרצות אבטחה ברשתות לא מאובטחות ודרך תוכנות. ברגע שהווירוס נכנס לרשת הוא מתחיל להצפין את כל המידע שהוא יכול להגיע אליו. זה לא משנה אם מדובר במסמך וורד או בסיס נתונים, מחשב מקומי או שרת ואף שירות ענן המחובר לרשת. יש אינספור גרסאות לווירוס והוא משתכלל מיום ליום.

גיבוי נתונים הינו הדרך האולטימטיבית להתמודדות עם התקפת ווירוס כופר ומאז שווירוסי הכופר הפכו לנפוצים ניתן לראות צמיחה עצומה בשירותי גיבוי הענן. חשוב לדעת שלא כל שירות גיבוי יודע להתמודד ולהגן על המידע בפני הווירוס ויש לבדוק שאתם בוחרים בגיבוי מקצועי ואמין שמוגדר נכון.

מי צריך גיבוי ענן?

כולם! גיבוי הוא רכיב חובה בכל פעילות עסקית, בלי גיבוי לא ניתן להשתקם מפגיעה ולא משנה אם מדובר על קריסת דיסק, טעות משתמש, וירוס כופר או תקלת תוכנה. גיבוי ענן מוציא את המידע היקר מחוץ לעסק, שומר עליו באופן מאובטח ומנהל מספר גרסאות בכדי לאפשר שיחזור ביום שיידרש.

לא מערבבים בין גיבוי ואחסון בענן

שומרים הכול בדרייב? אחת הטעויות הנפוצות ביותר היא האמונה שהמידע שלכם בענן מגובה על הדרייב. אחסון על שרת בענן שרת פרטי או שיתופי, שירות כמו Dropbox, גוגל דרייב או Office365 אינם כוללים גיבוי. מדובר בשירותי שיתוף וזמינות המאפשרים גישה למידע מכל מקום. לכן לא רק שאחסון ענן אינו מגן על המידע, אלה אף מגדיל את רמת הסיכון. גיבוי ענן אינו מבצע סנכרון, אינו מאפשר גישה מרחוק למידע ואינו מאפשר שיתוף. מדובר על שירות חד כיווני, שמצפין את המידע ומעלה אותו לענן. זו הדרך היחידה להגן על המידע ולאפשר שחזור ביום שיפגע.

איך עובד גיבוי ענן?

תוכנת הגיבוי מבצעת בדיקה יומית לאיתור המידע שנדרש לגיבוי וזה כולל: קבצים חדשים, עדכונים, מחיקות ושינויים. המידע שנדרש לגיבוי מוצפן עוד בטרם יעבור באינטרנט וזאת בכדי להגן עליו שלא יזלוג בדרך או מתוך שרת הגיבוי.

קבלו את הדרישות הבסיסיות מגיבוי ענן:

 • גיבוי ענן מקצועי חייב לאפשר הצפנה עם מפתח פרטי של הלקוח.
 • לאפשר שיחזור גרסאות של לפחות 100 גרסאות לאחור.
 • לייצר דוח מפורט לאחר כל גיבוי שמפרט באופן מלא כל קובץ שעבר גיבוי.

האם יש הבדלים בין החברות השונות?

לגיבוי ענן אין סטנדרט קבוע, ישנם אינספור ספקים וטכנולוגיות, והמון אותיות קטנות. מכיוון שמדובר בשירות קריטי ששומר על הנכס היקר ביותר של הארגון – המידע, יש חשיבות קריטית לבחירת ספק מקצועי, אמין ויציב.

בחירת הפתרון מחייבת 2 בדיקות נפרדות:

 • בדיקה טכנית – להבטיח שמערכת הגיבוי יודעת לספק מענה לכל הצרכים הטכניים.
 • בדיקת ספק – להבטיח שמדובר על ספק רציני שלא יסביר לכם ביום פגיעה הסברים אלא יספק את המידע בחזרה. השוק מוצף בחברות קטנות של 1 – 2 עובדים מהבית ואינם מחזיקים בידע ובכלים הדרושים לשירות כל כך רגיש.

מה צריך לדרוש מגיבוי הענן שלך?

לא בטוחים שהגיבוי שלכם עובד כמו שצריך? ענו על שאלון מקצועי לבדיקת איכות הגיבוי אצלכם בעסק.

 1. האם הגיבוי שלכם כולל סיסמת הצפנה פרטית?
 2. האם קיימת מדיניות גיבוי שמאושרת ע”י הנהלת החברה?
 3. מתי לאחרונה בוצע שחזור יזום לבדיקת תקינות השירות?
 4. מה סוג ההצפנה של שמספק נותן השירות שלכם?
 5. האם ניתן לבצע שיחזור פיסי (לקבל דיסק מידע אליכם עם שליח) ולא שיחזור דרך האינטרנט?
 6. האם מוגדר גיבוי היברידי (לענן ולכונן גיבוי מקומי)?
 7. מה ותק הספק שלכם?
 8. האם הספק מוסמך לתקן אבטחת מידע?
 9. האם זו חברה בע”מ או עוסק מורשה?
 10. האם יש משרדים לחברה ואם כן היכן ממוקמים?

רוצים לקבל את השאלון המלא? השאירו פרטים ותקבלו אותו ישירות למייל.

צור קשר

צור קשר

מעוניין לשמוע פרטים נוספים?
השאר פרטייך לשיחת חינם עם יועץ.

בדוק גם

שולחן עבודה וירטואלי

שולחן עבודה וירטואלי – Virtual Desktop

לשולחן עבודה וירטואלי יש הרבה כינויים: שולחן עבודה מרחוק, תחנת עבודה בענן Virtual Desktop, Remote …