internet

אינטרנט לעסקים – כיצד לבחור תשתית אינטרנט לארגון

לא בטוחים איזו תשתית אינטרנט לבחור? מה יותר טוב בזק או HOT? האם יש אלטרנטיבות נוספות? ריכזנו עבורכם את כל השאלות והתשובות בכדי שתוכלו לבצע את הבחירה הנכונה ביותר עבור העסק שלכם.

תארו לעצמכם שהייתם מגיעים למסעדה והיו מבקשים מכם לרכוש קודם צלחת וסכו”ם בחנות ליד. אכן תמוה, אז עם האינטרנט שלנו זה ככה? הפרדת ספקים ותשתיות הינה המצאה ישראלית ייחודית. יכול להיות שבתחילת הדרך היו כוונות טובות, אך התוצאה הפכה להיות מסורבלת ומתישה. לכן, בתהליך ההתארגנות על גישה לאינטרנט עבור העסק, עלינו למצוא ספק ותשתית ולסנכרן ביניהם. בזמן האחרון המצב השתפר באמצעות רפורמת האינטרנט שבא ניתן לקבל שירות אינטגרטיבי מספק בודד באמצעות חבילת “שוק סיטונאי”.

מה ההבדל בין ספק לתשתית?

רבים מתבלבלים בין הספקים השונים אז נתחיל בלעשות קצת סדר. בכדי להתחבר לאינטרנט אנחנו צריכים תשתית, זו למעשה הכבילה וציוד התקשורת שמחבר בין ציוד התקשורת בעסק או בבית ועד לספק אשר אחראי על הקישוריות שלנו לעולם.

ספקי תשתית: בזק, HOT, פרטנר, Unlimited

ספקי אינטרנט (ISP): בזק בינלאומי, סלקום (לשעבר 013 נטויז’ן) ו- 012 סמייל הן ספקיות האינטרנט המסורתיות והמובילות. בנוסף ישנן עוד שחקניות רבות בשוק זה כמו טריפל סי, 018 אקספון, אינטרנט רימון (למגזר הדתי) ורבים נוספים, לרשימת הספקים המלאה לחצו כאן.

קודם בודקים זמינות התשתיות

לפני שמבצעים השוואת ביצועים, מחירים ואיכות שירות כדאי לבדוק אלו תשתיות אפשריות לחיבור אצלכם. HOT לדוגמא לא מגיעה למקומות רבים ובמיוחד ישובים קטנים ומרוחקים. הפריסה של בזק הרבה יותר רחבה ומגיעה כמעט לכל מקום אבל בהרבה מקומות עם תשתית ישנה וביצועים מאוד נמוכים. פרטנר שנכנסה לאחרונה עם מודם סלולרי שמספק פתרון מאוד מעניין, תלויה בזמינות ואיכות הקליטה של רשת LTE בכדי לאפשר גלישה טובה). איך בודקים זמינות? ניתן לבדוק את אזורי הכיסוי מול כל אחד מהספקים כשבמקרה של פרטנר ניתן לבדוק קליטה עם טלפון סלולרי וכן SIM של פרטנר.

מי ספק התשתית הטוב ביותר?

טוב זה יחסי ותלוי במיקום וצרכים. רבים סבורים שבזק היא באופן מוחלט ספק שירות טוב יותר באופן משמעותי מ HOT ופרטנר. הסיבה לכך מתחלקת למספר גורמים: רוחב פס, שירות, אמינות ופריסה. אם זאת, במקרים רבים בזק לא יכולה לספק את המענה הנדרש עבור העסק ולכן נדרשת אלטרנטיבה.

טיפ! חשוב לזכור שקישוריות אינטרנט הינה קריטית לעסק כמו חשמל. בלי אינטרנט לא ניתן כיום לעבוד ולכן מומלץ להחזיק קו גיבוי של ספק ותשתית נוספים.

עסקים המבקשים תשתיות תקשורת מתקדמות כמו BizNet, תמסורת, IPVPN צריכים לבצע אפיון. על פי תוצאות האפיון יקבע הספק המתאים ביותר לעסק וכן סוג ומרכיבי השרות הנדרש. לנושא כזה מומלץ להיעזר במומחה תקשורת שילווה את העסקה בבחירת הפתרון והספקים הנכונים עבורו.

UNLIMITED

מיזם הסיבים האופטיים של חברת החשמל וחברת IBC היה מיזם שאפתני שהבטיח להבי את מהפכת האינטרנט המהיר לכל בית בישראל, החברה נוסדה ב-2013, החברה היתה אמורה לרשת את מדינת ישראל בסיבים אופטיים שיכולים לספק קישוריות אינטרנט של עד 1G סימטרי אפילו למשתמש ביתי במחירים מהפכניים ביחס למחירי השוק. המיזם כושל מסיבות רבות, קצב הפריסה שלו איטי, ומעטים ברי המזל שזוכים להתחבר אליו ולהנות מתשתיות מהירות במיוחד. למרות שהפעילות ממשיכה כמעט ולא רואים בשנה האחרונה פרסומים ועדכונים חדשים. לאתר UNLIMITED.

איך לבחור ספק אינטרנט?

קיים מבחר גדול של ספקים או קומבינציות של ספקים ותשתיות. במרבית החבילות אין התחייבות ולכן ניתן בקלות לעבור מספק לספק. את ההבטחות/ והאיומים של כבל תת-ימי והגנות סייבר תשימו בצד. בצעו השוואת מחירים, בדקו זמני תגובה של מוקד המכירות ומוקדי השירות ואם לא טוב פשוט תחליפו.

עסקים אשר מבקשים להתחבר לתשתיות העסקיות המתקדמות כמו תמסורת, יתכן וידרשו לתקופת התחייבות, כאן נדרשת בדיקה מעמיקה למשמעות ההתחייבות, מה הספק נותן בתמורה להתחייבות וכיצד הוא מפצה במקרה והפר את ההתחייבות.

השוק הסיטונאי

בשנת 2015 החלה מהפכת השוק הסיטונאי אשר מאפשרת לספקיות האינטרנט למכור חבילות משולבות עם התשתית וספק האינטרנט. חבילות “שוק הסיטונאי” מוצעות בדרך כלל על תשתית של בזק אך התשלום והשירות מתבצעים ישירות מול ספק האינטרנט. מהפכת השוק הסיטונאי הורידה עלויות הקישוריות באופן משמעותי. החבילה הנפוצה ביותר היום היא חבילת גלישה של 100 מגה ומחיר השוק שלה הוא כ – 100 ₪ חודשי (ספק ותשתית).

חבילות השוק הסיטונאי הן חבילות ביתיות, אך מכיוון שמרבית העסקים בוחרים לעבוד על תשתיות אלו אנחנו מציגים אותן כאן בצורה מדגמית:

018  |  פרטנר  |  סלקום  |  012  |  טריפל סי  |  בזק-בינלאומי

אינטרנט ביתי או עסקי?

שירות אינטרנט עסקי כולל רמת מוצר ושירות גבוהים יותר, אך מכיוון שמרבית החבילות יקרות באופן לא פרופורציונאלי מרבית העסקים בוחרים לעבוד על האינטרנט הביתי שמספק פתרון יציב יחסית. לשם ההמחשה, חבילת אינטרנט ביתי במהירות של 100/3 עולה כ – 100 ₪ חודשי, ואילו תמסורת של 10/10 עולה מעל ל-2,500 ₪ חודשי.

BizNet – פתרון חדש יחסית של בזק כולל תשתית עסקית עם תעדוף, ביצועים משופרים והחשוב מכל שירות עסקי במחיר סביר של פחות כ-350 ש”ח לחודש הכולל ספק + תשתית. המחיר כולל Firewall מנוהל של בזק והתחייבות להגעת טכנאי תוך 4 שעות, רוחב הפס הוא 50/5 , די והותר עבור מרבית העסקים הקטנים והבינוניים.

תשתיות עסקיות מתקדמות יותר כמו שירותי תמסורת ו- IPVPN מספקים מענה לנושא האבטחה וביצועים גבוהים. מדובר על סטנדרט גבוה מאוד של מוצר ושירות, אך אינו נדרש עבור מרבית העסקים.

זהירות עקיצה!

עוקצים אתכם?

תשומת לב מיוחדת צריך לתת לחשבוניות הספקים, במיוחד לגדולים שבהם, אשר יש להם נטייה נפוצה לנפח חשבוניות, להקפיץ מחירים ולייצר חשבוניות לא ברורות. כך לדוגמא כתובת IP קבועה שאצל ספק אחד תעלה 5 ש”ח לחודש, אצל אחר יכולה לעלות 85 ש”ח ויותר. חבילת גלישה שמחיר השוק שלה הוא 35 ש”ח עלולה להגיע לפי 4 ויותר אצל לקוח שלא בודק חשבוניות עם תוספת שירותים שאינם פעילים או שלא הוזמנו.

אצל הספקים הקטנים שאינם מחזיקים מחלקות שיווק ואנשי מכירות אגרסיביים, בד”כ תקבלו מחיר הוגן ואף זול ולא יהיו הפתעות בחשבוניות. את כולם צריך לבדוק מידי שנה לכל היותר, לעומת זאת מול הכרישים הגדולים צריך להיזהר ולבדוק באופן יסודי את החיובים.

קישורים רלוונטיים: בזק – תשתית אינטרנט ביתית  |  HOT – אינטרנט ביתי  |  בזק לעסקים  |  HOT לעסקים

צור קשר

צור קשר

מעוניין לשמוע פרטים נוספים?
השאר פרטייך לשיחת חינם עם יועץ.

בדוק גם

גוגל או אופיס 365

מה עדיף G Suite של גוגל או Office365?

Office365 וכן G Suite הינן חבילות תוכנה לניהול מגוון צרכים עסקיים באופן מקוון. חבילות אלה …