infrastructure

תשתיות תקשורת בעידן שבו הכול מחובר להכול

מרכז העצבים הארגוני הינו חדר התקשורת. במקום זה מתבצעת כל עבודת העיבוד, תקשורת והתיעוד הארגוני. המידע הארגוני, כידוע, הינו הנכס המרכזי ברוב הגופים העסקיים והציבוריים.

לכן.. זה קצת משונה שלפעמים המקום היקר בארגון הינו חדר קטן ומרוחק נעול ומאובק. נכון הדבר במיוחד בימים אלה כשהתקשורת חובקת כל. עד לא מזמן תשתית התקשורת שימשה בעיקרה לתעבורה פנים ארגונית בין מחשבי הקצה לשרתים אשר לרוב הותקנו באותו אתר. היום הכול מתחבר לתשתיות: מחשבים, טלפוני IP וסלולרי של העובדים, טאבלטים, מדפסות ואפילו שעונים חכמים.

עם זאת גם התקשורת עצמה עברה שינוי מהותי. מתקשורת מקומית בארכיטקטורת שרת/לקוח קלאסית, עברנו לשירותים חיצוניים בענן. במצב זה איכות התשתיות קריטית לכל מערכות החברה. אם מדובר בשיחות וידאו, סנכרון קבצים ודואר לשירותי הענן או צפייה בסרטוני יוטיוב. למשתמש ממוצע יש היום חיבור לפחות בארבע ערוצים שונים לרשת וכמות הערוצים רק גדלה.

כיום ערכה של זמינות התקשורת זהה לזמינות החשמל, ואת זה מגלים כשנופל האינטרנט. מאותו רגע רואים את העובדים מטיילים במסדרונות אבודים וחסרי מעש.

תקשורת חזקה לארגון מנצח

תכנון תשתיות תקשורת מחייב ידע מקצועי וניסיון עשיר שכן מדובר במערכות מורכבות הכוללות תשתיות שונות והתאמה לגודל הארגון. קבלו מספר אלמנטים מרכזיים המרכיבים תקשורת ארגונית:

נפח תקשורת – “סוף מעשה במחשבה תחילה”, כך שנו חכמנו. מחשוב ארגוני הינה תשתית שיש לתכנן למפרע על פי התנאים הנוכחיים ואלה שצפויים להגיע ובכך להימנע ממצב קבוע של “כיבוי שריפות”. בארגון קטן נדרשת רשת בסיסית עם ארון תקשורת קטן כשבמקרים רבים גם תשתית ביתית תספק מענה סביר. לעומת זאת, בארגון בינוני נדרשת התאמה לניהול חכם של התקשורת בכדי להבטיח עבודה יציבה ואמינה. לשם כך יש לבחון את מספר העובדים וההתקנים המחוברים לרשת. בנוסף לכך, יש לבחון את נפח התעבורה, צפי גדילה, האם מערכות המידע מאוחסנות בארגון או בענן, הגדרות תעדוף לטלפוניה ולתשתיות רגישות. ככל שנתכנן בצורה חכמה יותר תשתיות התקשורת נוכל להבטיח רשת יציבה וקלה לתפעול ושדרוג בעתיד.

חדר השרתים – לא כל ארגון צריך חדר שרתים, אך הצורך בחדר כזה מתעורר מהר מאוד. יש סיבות רבות להקמת חדר שרתים. לדוגמא, הצורך בסביבה סטרילית שגורמים לא מורשים לא יכולים לגשת משיקולי אבטחת מידע והגנה פיסית על התשתית. חדר שרתים מספק גם תנאי אירוח המותאמים לתפקידו והכוללים מיזוג, מערכות חשמל מתקדמות ומערכות זיהוי אש וכיבוי בגז או אבקה (למנוע פגיעה בציוד). במקומות גדולים ורגישים יותר תותקן גם ריצפה צפה וחיבור למערכות גיבוי (יתירות) של החשמל, המזגן והתקשורת לעולם.

תקשורת פאסיבית – זהו מערך הכבילה בארגון בין חדרי השרתים, ארונות התקשורת ועד לתחנות הקצה הצורכות את המשאבים השונים. הקמת התשתית מחייבת תכנון מקצועי והתאמה לצרכי הארגון העתידיים. פריסה נכונה של התשתיות מספקת מענה לתקשורת איכותית בין התשתיות האקטיביות, התקני הקצה השרתים והקישוריות לענן. תשתית איכותית מבטיחה ביצועים מקסימליים של התקני הקצה. דוגמא נפוצה לכך זה מצב שבו הכבילה במקום ישנה, פגומה או ממוסכת. במצב זה גם אם התקנו ציוד מתקדם וחדיש, לא נוכל ליהנות מביצועים חזקים ולמעשה יצא שכרנו בהפסד. לכן, אם אתם דואגים למחשבים חזקים וחדשים, ציוד תקשורת מתקדם וחיבור מהיר לשירותי הענן תוודאו שגם התשתית הפאסיבית הותאמה לציוד.

תקשורת אקטיבית – מערכת התקשורת משולבת מגוון אלמנטים שתכליתן ניתוב: מתגים, נתבים, נקודות גישה ועוד. אלו המרכיבים אשר מנהלים את התקשורת בארגון, ומחברים את מערך המחשוב והטלפוניה לשרתים, למרכזיות ולענן.

תקשורת חוטית או אלחוטית?

תקשורת חוטית המבוססת על כבילה פיסית עובדת באופן מהיר, יציב ובטוח יותר. רשת אלחוטית תספק ביצועים נמוכים יותר מרשת קווית באופן משמעותי אך הצורך כבר הפך ממזמן להיות לסטנדרט וכאן אנו נדרשים לבנות רשת מאובטחת ומותאמת לצרכי הארגון. חברה עם 50 עובדים שתתקין תשתית אלחוטית טובה יכולה להבטיח יציבות וביצועים מצוינים מה שלא ניתן להשיג עם תשתיות ביתיות.

מערכות שליטה ובקרה

ניהול התקשורת הופך להיות קריטי יותר מיום ליום. קיימות מערכות רבות לניהול מתקדם מהענן לציוד הקצה. חובה להגדיר ניטור מתקדם אשר יבטיח התראה בזמן אמת על כל אירוע חריג, לא משנה אם זו תקלת חומרה, עומסים חריגים או נפילת האינטרנט. הניטור יבטיח שהגורם הטכני יקבל דיווח בזמן אמת וכך יהיה ניתן לצמצם את הפגיעה בפעילות הארגון.

לסיכום: ארגון הינו ישות דינמית מתפתחת. תכנון נכון של מערכות התקשורת האירגונית וראייה קדימה, תאפשר לארגון לצמוח ולהתפתח בבטחה. התקנת ציוד קצה מגוון לצד תקשורת פאסיבית ואקטיבית יתוכננו כך שניתן יהיה לשדרג אותן על פי דרישה. כל המערך כולו נדרש להתנהלות זהירה ובטוחה מפני סכנות חיצוניות ופנימיות, זאת באמצעים פיזיים ותוכנתיים.

צור קשר

צור קשר

מעוניין לשמוע פרטים נוספים?
השאר פרטייך לשיחת חינם עם יועץ.

בדוק גם

משרד חכם

משרד חכם

המשרד החכם מבוסס על שירותי ענן. השירות מספק מענה מקיף לכל דרישות הארגון על תשתיות …